Rena Mirecka na fotografiach Macieja Stawińskiego w „Domku Romańskim”

Wystawa zdjec autorstwa Macieja Stawinskiego poswieconych Renie Mireckiej / fot. Maciej Stawiński,Wrocław 1981
Dolnośląskie Centrum fotografii "Domek Romański" zaprasza na wystawę fotografii Stawińskiego. Ta składająca się z powstałych w latach 1980-2010, autorstwa Macieja Stawińskiego 30 czarno-białych fotografii wystawa, jest w całości poświęcona wybitnej polskiej aktorce teatralnej, teoretykowi teatru, pedagogowi i poetce – Renie Mireckiej. Ekspozycja czynna będzie do piątku 28 października br.
Organizatorzy wystawy mają zaszczyt zaprosić zapraszają w piątek 7 października br. o godz. 18.00 do Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański” na otwarcie wystawy składającej się z 30 cz-b zdjęć, uwiecznionych w latach 1980-2010 przez Macieja Stawińskiego. Wystawa w całości poświęcona jest wybitnej polskiej aktorce teatralnej, teoretykowi teatru, pedagogowi i poetce – Renie Mireckiej.
Rena Mirecka urodziła się w roku 1934 we Francji. Jest absolwentką wydziału aktorskiego PWST w Krakowie (1957). Wychowanica Haliny Gallowej. Od 1959 roku występowała w Teatrze 13 Rzędów i Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego w Opolu, a następnie we Wrocławiu aż do rozwiązania Teatru w roku 1984, stając się jego ikoną, filarem i najważniejszą przedstawicielką. Do jej sukcesów zaliczyć należy wyraziste kreacje stworzone m.in. w Dziadach (1961), Kordianie (1962), Akropolis według Wyspiańskiego (1962), Księciu Niezłomnym (1965), legendarnej Apocalypsis cum figuris (1969; na zmianę z Elizabeth Albahaką). Mirecka pełniła także obowiązki asystentki reżysera, była mistrzynią i nauczycielką plastyki ruchu, brała udział w wielu warsztatach i projektach odnoszących się na różne sposoby do rzemiosła aktorskiego i do sztuki scenicznej. W 1990 roku zamieszkała na Sardynii gdzie wraz z grupą przyjaciół założyła International Centre of Work Prema Sãyi. Na podstawie doświadczeń z Teatru Laboratorium prowadzi warsztaty parateatralne i spotkania. Współpracuje z Instytutem Jerzego Grotowskiego. W 2006 roku otrzymała nagrodę Golden Graal.
Jak pisze Marek Śnieciński o fotografiach artysty: (...) Tworzone przez niego obrazy nie są zatem typowymi portretami aktorki zrealizowanymi w trakcie jej profesjonalnych działań, choć – patrząc na nie z innej perspektywy – całość realizacji wrocławskiego fotografa przynosi nam pewien szczególny „portret” postawy artystycznej i życiowej Reny Mireckiej. Nie ma tu portretowego pozowania, wystawiania się na pokaz. Fotografie te są z jednej strony rzetelnym dokumentem pewnych rozgrywających się wydarzeń, z drugiej zaś strony są zapisem reagowania fotografa na swoisty rytm dokonujących się w jego obecności (i z jego udziałem) parateatralnych rytuałów. Stawiński jest uczestnikiem, jest w środku, a równocześnie nie chce, by jego obecność zmieniała i naznaczała to, co się dzieje. Otoczony przez ludzi, zanurzony we wszystko, co się rozgrywa, nie narzuca się ze swoją obecnością. Jest przezroczysty. W jego fotografiach manifestuje się to specyficznym półdystansem.
Kiedy i gdzie:
Otwarcie wystawy i wernisaż 7 października 2011
Wystawa czynna jest do piątku 28 października 2011
Galeria czynna od poniedziałku do soboty w godz.10.00-18.00.
Wstęp: bilety normalne 2 zł, ulgowe 1 zł, w poniedziałki wstęp bezpłatny.
Źródło: okis.pl
Leave a comment